Za účasti projektových partnerov: ,,RPIC Prešov, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Wojewódzki, Dom Kultury w Rzeszowie, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ“ a Inovačné partnerské centrum sa uskutočnila 8. februára 2023 v Hoteli LINEAS Prešov, záverečná konferencia cezhraničného projektu GreenFilmTourism pod názvom: ,,Podpora filmového turizmu“.
Auditórium tejto záverečnej projektovej aktivity v Hoteli LINEAS v Prešove privítal riaditeľ Inovačného partnerského centra Jozef Šimko, ktorý vo svojom príhovore povedal že: , je radosť robiť takúto aktivitu, kde pracujete s toľkými zaujímavými miestami a ešte zapálenejšími ľuďmi pre tento projekt“. Riaditeľ Šimko poďakoval všetkým aktérom, za každý osobný individuálny prínos v rámci zviditeľnenia tohto nádherného projektu GreenFilmTourism.
Na konferencii odzneli odborné príspevky úspešného cezhraničného projektu GreenFilmTourism, ktoré odprezentovali prítomní rečníci: Zuzana Bieliková – manažérka Slovenskej filmovej agentúry (SFA), Filmár Peter Vlkovič – organizátor podujatia Filmová noc na hrade Šariš, Martin Cubjak – riaditeľ múzea: Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW), Ing. Martin Rovňák, PhD. – Prodekan pre prax, kvalitu, rozvoj a uplatnenie absolventov a Mgr. art. Ján Melikant – projektový manažér Regionálnej filmovej kancelária Košice, na tému budúcnosť a udržateľnosť filmového priemyslu.
Manažér IPC Michal Olejár, ktorý bol zodpovedný za projekt partnera IPC zdôrazňuje: ,, že vznikol nám integrovaný systém informovania, vzdelávania, šírenia a propagácie FKD v cezhraničnom priestore, podporujúci rozvoj filmového turizmu, ovplyvňujúci rozvoj ďalších oblastí hospodárstva a rozšírenie spoločnej kultúrnej a prírodnej ponuky pohraničia, čo umožní trvalo udržateľné využívanie jej zdrojov. Boli vypracované štandardy a usmernenia podporujúce zvýšenie priaznivosti filmových a televíznych produkcií voči životnému prostrediu a prírodnému prostrediu programu. Tematický a plošný rozsah a spôsob realizácie projektu má cezhraničný rozmer“, dodáva Michal Olejár.
Projekt bol venovaný zainteresovaným subjektom pôsobiacim v oblasti cestovného ruchu, rekreácie, zapojeným do oblasti filmového kultúrneho a prírodného dedičstva z pohraničia PL-SK, vrátane verejnej správy, vrátane vojvodských úradov v Poľsku a Úradov vyšších územných celkov na Slovensku, obecných a mestských úradov, filmových komisií, turistických, vzdelávacích a kultúrnych organizácií, kreatívnemu sektoru (filmový a televízny), touroperátorom, turistickým sprievodcom, klastrom, rozvojovým agentúram, filmárom, zástupcom médií, turistom, environmentálnym inštitúciám a miestnej komunite.
Cieľom prezentovaného projektu GREEN FILM TOURISM bolo využívať, podporovať a rozvíjať filmové dedičstvo cezhraničného regiónu, zvýšiť atraktivitu turistického ruchu, vytvoriť trvalo udržateľné riešenia a nástroje na rozvoj filmovej produkcie šetrnej k životnému prostrediu a vytvoriť stabilné partnerstvo na zabezpečenie udržateľnosti výsledkov dosiahnutých počas realizácie projektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko -Slovensko 2014-2020.
Všetky informácie k projektu GREEN FILM TOURISM nájdete na tejto webovej prezentácií: https://greenfilmtourism.eu/sk/
Fotografie zdroj: Inovačné partnerské centrum