Filmový turizmus je slovné spojenie, ktoré vo svete výrazne rezonuje. Jeho podstatou je navštevovanie miest či destinácií, ktoré sú populárne vďaka kinematografii. IPC je v súčasnosti partnerom projektu GreenFilmTourism, kde je hlavnou myšlienkou propagácia a trvalo udržateľný rozvoj filmového dedičstva poľsko-slovenského pohraničia.
Zvyšovaním turistickej atraktivity pohraničia chceme pozitívne ovplyvniť aj rozvoj ostatných oblastí hospodárstva. Hlavným cieľom projektu je správne využitie, propagácia a rozvoj filmového kultúrneho dedičstva pohraničnej oblasti, zvýšenie jej turistickej atraktivity, vypracovanie trvalo udržateľných riešení a nástrojov zameraných na rozvoj filmovej produkcie šetrnej k životnému prostrediu a vytvorenie stabilného partnerstva na zabezpečenie trvalej udržateľnosti dosiahnutých výsledkov.
- vytvorili sme online znalostný portál s databázami o filmovom dedičstve;
- zmapovali a pomocou digitálnej mapy sme predstavili cezhraničnú trasu filmového dedičstva, zohľadňujúcu zaujímavé miesta a filmové inšpirácie;
- vedieme širokú vzdelávaciu a informačnú kampaň (semináre, odborné stretnutia, študijné pobyty, sociálne médiá).
Podanie projektovej žiadosti: projekt GreenFilmTourism 2.0 v rámci výzvy, ktorú vyhlásil Spoločný sekretariát v mene Riadiaceho orgánu výzvy v súťažnom režime na predkladanie žiadostí o príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027 v týchto prioritách:
- A. Cestovný ruch – priorita 3.
- Tvorivé a turisticky atraktívne pohraničie, špecifický cieľ 1.
Posilnenie úlohy kultúry a udržateľného cestovného ruchu v oblasti hospodárskeho rozvoja, sociálneho začlenenia a sociálnej inovácie.
Rozpočet výzvy: 25,51 mil. Eur.
Partneri projektu:
- Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej
- Inovačné partnerské centrum, Prešov zastúpené riaditeľom Jozefom Šimkom
- Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
- OZ Red Popcorn, Čadca