Digitalizácia je v súčasnosti nosný inovačný nástroj. Je to pojem, za ktorým je ukryté množstvo technológií, procesov, prístupov, stratégií a pod. Dynamicky sa vyvíja, a preto je dôležité trvale sledovať aktuálne trendy.
Digitalizácia v oblasti cestovného ruchu je dôležitým krokom smerom k efektívnemu a modernému manažmentu destinácií a podnikateľských subjektov v tomto sektore. Tu je definícia problému, ktorý sa týka Slovenska:
Slovensko, v porovnaní s vyspelými krajinami cestovného ruchu, dlhodobo zaostáva v procese tvorby ekonomických legislatívnych opatrení, ale aj marketingových inovácii. Tieto opatrenia majú za cieľ podporu a zvyšovanie konkurencieschopnosti destinácií a
podnikateľských subjektov v cestovnom ruchu. Na Slovensku existujú organizácie cestovného ruchu, ktoré snažia suplovať úlohu štátu a vytvárať inovácie na svojom území.
Avšak tieto organizácie často pracujú s zastaranými technológiami, ktoré obmedzujú zber potrebných dát a poskytujú nejasné informácie o možnostiach cestovného ruchu pre konečného užívateľa. V dobe disruptívnych zmien, kde väčšina populácie využíva internet na získavanie informácií, je potrebné zrýchliť proces zavádzania inovatívnych a technologických zmien aj v cestovnom ruchu na Slovensku.
Cestovný ruch je jedným z najzraniteľnejších ekonomických sektorov, ale zároveň je aj jedným z najdôležitejších „štartérov“, ktorý prispieva k opätovnému hospodárskemu rastu v pokrízovom období. Je dôležité investovať do digitalizácie a vytvoriť efektívny systém, ktorý bude slúžiť návštevníkom i podnikateľom v cestovnom ruchu.
Aktuálne Inovačné partnerské centrum implementuje projekt Digitálne EkoPoloniny. Hlavným cieľom projektu je digitalizácia regiónu Polonín za účelom zvýšenia turistickej návštevnosti a konkurencieschopnosti regiónu. Vyústením činnosti v rámci projektu bude vytvorenie viacerých overených digitálnych produktov schopných posúvať rast regiónu dopredu po všetkých stránkach, ktoré ostanú regiónu aj po projekte a budú nabádať’ priamo aj nepriamo, k ochrane životného prostredia.
V budúcnosti by sme chceli participovať na grantovom poradenstve a príprave projektov v téme digitalizácie. V rámci nastavenia projektu by sa IPC chcelo podieľať na vyhľadávaní a identifikácii vhodnej možnosti financovania zo zdrojov rozvojovej pomoci EÚ, štátneho rozpočtu, fondov cezhraničnej spolupráce, samosprávnych grantov, či iných zdrojov, na uchopení nápadu a identifikácii, a vyhodnotení príležitostí a potenciálneho rizika.
Zároveň chceme poskytnúť podporu pri prezentácii návrhu projektu, resp. projektu voči potenciálnym partnerom a prepájať na relevantných expertov v danej oblasti záujmu a podporných služieb.