Organizácie ktoré pracujú s dobrovoľníkmi budú dostávať dotácie z rozpočtu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Podmienkou bude získanie akreditácie, ktorá má slúžiť aj ako značka kvality. Práve tá má slúžiť ako štátne overenie spôsobilosti vysielajúcej organizácie alebo prijímateľa dobrovoľníckej činnosti – právnickej osoby v oblasti dobrovoľníckej činnosti.
Podmienkou jej udelenia bude napríklad aktívne vykonávanie dobrovoľníckej činnosti aspoň jeden rok pred podaním žiadosti, personálne zabezpečenie dobrovoľníckeho programu, systém evidencie dobrovoľníkov v organizácii, zverejnené transparentné informácie o voľných dobrovoľníckych príležitostiach či zavedený systém zaškolenia a prípravy dobrovoľníkov.
O udelení i zrušení akreditácie má rozhodovať samotné ministerstvo na návrh akreditačnej komisie v oblasti dobrovoľníctva. Komisia bude zložená z piatich členov – z troch zástupcov ministerstva a dvoch odborníkov dlhoročne pôsobiacich v oblasti dobrovoľníctva, ktorých má vymenúvať a odvolávať minister vnútra. Rozhodnutie o udelení akreditácie sa má vydávať na štyri roky.
Legislatíva jasne vymedzuje, že prijímateľom dobrovoľníckej činnosti sú právnické a fyzické osoby, ktorých prvoradým cieľom nie je tvorba zisku či súkromného obohatenia, ale realizácia činností vo verejnom prospechu či záujme. Zákon definuje aj výšku nákladov na dobrovoľnícku činnosť. V súčasnosti majú organizácie pri ich určovaní voľnú ruku. Vyplýva to z novely paragrafu o dobrovoľníctve a ďalších zákonov, ktorú minulý štvrtok schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďalšou pozitívnou novinkou je, že ak dobrovoľník požiada, vysielajúca organizácia má byť povinná vydať mu písomné potvrdenie o vedomostiach, zručnostiach a kompetenciách, ktoré nadobudol počas dobrovoľníckej činnosti.
Nová legislatíva nadobúda účinnosť od 1. apríla. 2023
Fotografie zdroj: Inovačné partnerské centrum