Inovačné partnerské centrum v spolupráci s Chorvátsko-slovenskou obchodnou komorou (CHSOK) zorganizovalo odborný workshop zameraný na tému podnikania v Chorvátsku. Podujatie ponúklo priestor pre výmenu skúseností, praktických rád a diskusiu o možnostiach slovenských podnikateľov na chorvátskom trhu.
Úvodné slová patrili Jozefovi Šimkovi, riaditeľovi Inovačného partnerského centra, a Mariovi Gržinićovi, predsedovi CHSOK, ktorí zdôraznili význam cezhraničnej spolupráce v podnikaní a rastúci potenciál Chorvátska ako atraktívnej podnikateľskej destinácie.
Nasledovalo predstavenie činnosti komory, ktoré účastníkom priblížil Jozef Krška, podpredseda CHSOK. Informoval o aktivitách komory, jej zázemí v Chorvátsku a možnostiach podpory, ktoré ponúka podnikateľom pri vstupe na tamojší trh.
Zaujímavým bodom programu bola dátová analýza marketingových rozdielov medzi Slovenskom a Chorvátskom, ktorú prezentoval Norbert Lojko, skúsený analytik a marketingový expert. Jeho prezentácia poukázala na rozdielne nákupné správanie, vnímanie značiek a špecifiká cieľových skupín v oboch krajinách.
Hlavným momentom večera bola panelová diskusia: Praktické rady a tipy na podnikanie v Chorvátsku, kde vystúpili traja rečníci s reálnou podnikateľskou skúsenosťou priamo z chorvátskeho prostredia:
• Martina Koreňová – dlhodobo pôsobí v oblasti predaja nehnuteľností v regióne Zadaru. Klientom pomáha s celým procesom kúpy, prekladom dokumentov i komunikáciou s úradmi.
• Martin Beňo – podnikateľ v oblasti IT, ktorý pôsobil ako konateľ pobočky softvérovej firmy v Splite. Má skúsenosti so vstupom na chorvátsky trh, ale aj s kultúrnou integráciou.
• Igor Sidor – viac než desať rokov podniká na ostrove Hvar, kde vybudoval športovo-rekreačný rezort Sport Resort Sućuraj so širokou ponukou ubytovania, služieb aj investičných možností.
Po oficiálnej časti nasledovala neformálna diskusia a networking pri čaši vína, kde účastníci mohli nadviazať nové kontakty a konzultovať svoje podnikateľské zámery v neformálnom prostredí.
Workshop bol súčasťou širšej snahy IPC o prehlbovanie spolupráce medzi regiónmi, podporu podnikateľského prostredia a rozvoj cezhraničných kontaktov. Zároveň išlo o aktivitu realizovanú v rámci iniciatívy medzisektorové inovačné partnerstvá (MIP), ktorá prepája aktérov z rôznych oblastí s cieľom tiež podporiť inovatívne podnikanie a medzinárodnú spoluprácu.
Veríme, že podujatie prinieslo účastníkom praktický prínos a inšpiráciu na rozšírenie podnikania aj za hranice Slovenska.