V priestoroch Inovačného partnerského centra v Prešove sa dňa 22. marca 2024 uskutočnilo významné podujatie – Školenie o generačnej chudobe. Toto podujatie, realizované v úzkej spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, prilákalo značný záujem účastníkov najmä zo sektora neziskových organizácií, verejnej správy, ale aj zo strany zamestnávateľov a firiem. V snahe prispôsobiť sa súčasným potrebám a možnostiam účastníkov bola konferencia organizovaná v hybridnej forme, čo umožnilo širšiu účasť a interaktivitu.
Hlavným cieľom tohto školenia bolo poskytnúť hlbší pohľad do problematiky sociálno-ekonomických rozdielov a ich dopadu na pracovný trh. Téma, ktorá si vyžaduje stále väčšiu pozornosť, bola prediskutovaná s cieľom podporiť povedomie a porozumenie tejto kriticky dôležitej problematike.
Miroslav Pollák, bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a uznávaný autor mnohých odborných publikácií, priniesol do diskusie svoje rozsiahle skúsenosti a odborné vedomosti. Jeho príspevok poskytol účastníkom cenné informácie a praktické odporúčania, ako pristupovať k problematike segregovaných komunít a efektívne podporovať ich začlenenie do spoločnosti.
Účastníci školenia vysoko ocenili prínos podujatia pre zvyšovanie efektivity a inklúzie na pracoviskách. Podčiarkli potrebu neustálej edukácie na tému generačnej chudoby a vyjadrili záujem o podobné iniciatívy v budúcnosti. Zdôraznili, že pokračovanie v edukácii a spolupráca medzi rôznymi sektormi sú nevyhnutné pre dosahovanie pozitívnych zmien.
PhDr. Jozef Šimko, riaditeľ Inovačného partnerského centra, v záverečnom príhovore zdôraznil význam spolupráce a zdieľania vedomostí: : „Toto školenie je jasným dôkazom toho, že keď spolupracujeme a zdieľame poznatky o sociálno-ekonomických skutočnostiach, môžeme spoločne prispieť k pozitívnym zmenám v našej spoločnosti. Toto školenie otvorilo nové perspektívy a ukázalo cestu, ako môžeme efektívne pracovať a hlavne pomáhať ľudom zasiahnutých generačnou chudobou využiť ich potenciál.“
Školenie o generačnej chudobe bolo významným krokom smerom k rozširovaniu povedomia a podpore inklúzie. Veríme, že iniciatívy ako táto prinesú trvalé zmeny v prístupe k riešeniu sociálno-ekonomických výziev v našej spoločnosti.